Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Vikiliks šokirao svetsku diplomatiju
Hronika

Glas Rusije: Vikiliks šokirao svetsku diplomatiju

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. novembar 2010.

U diplomatskom svetu desio se 11. septembar. Vodeći mediji raznih zemalja objavili su tajnu prepisku ambasada SAD sa Stejt departmentom, koja može da potkopa poverenje među državama. U dokumentima su informacije ne samo o tajnim zaverama, već i neprijatne karakteristike lidera raznih zemalja.

Dokumenta Njujork tajmsu, britanskom Gardijanu, francuskom Mondu, nemačom Špigelu i španskom El Paistu predao je čuveni internet-resurs Vikiliks. Kako se ispostavilo, ne uzalud. Da dan objavljivanja još jedne partije tajnih materijala sajt Vikiliks su srušili hakeri. Ali informacije su već procurele u javnost.

Ne baš laskave odzive američkih diplomata o sebi čuli su kako tradicionalni protivnici, tako i davnašnji prijatelji Vašingtona. Ispostavilo se da među sobom američke diplomate nazivaju predsednika Francuske Nikolu Sarkozija golim kraljem, predsednika Avganistana Hamida Karzaja paranoikom, premijera Rusije Vladimira Putina vođom čopora, kancelara Nemačke Angelu Merkel nadmenom, premijera Italije Silvija Berluskonija švalerom, a lidera Irana Mahmuda Ahmadinedžada Hitlerom.

Jasno da će uskoro osmesi na označenim licima u vreme pregovora sa predstavnicima SAD ili zajedničkih ručkova biti vrlo nategnuti. Ali teško da će to značajno uticati na sistem međunarodnih odnosa, smatra zamenik predsednika Komiteta za međunarodne poslove Državne dume RF Andrej Klimov.

„To nije plus za svetsku diplomatiju. Ali razmena mišljenja među diplomatskim predstavnicima i njihovim rukovodiocima u zemljama vrlo je poverljiva stvar. Kako bi se izradila pravilna odluka, ponekad mora da se preciznije opisuje pojedina sitaucija. I ako dipolamate u svojoj prepisci budu uzimali u obzir da će ona postati javna, plašim se da će u tom slučaju rukovodioci država donositi odluke na osnovu nepotpune i netačne informacije. A to je vrlo opasno.“

Pošto je ovakav prilaz svojstven svim svetskim diplomatama, teško da će lideri država biti uvređeni na Vašington. Neprijatno je, naravno, što su nadimci procureli u javnost. Ali mnogo opasniji su podaci o zakulisnim igrama SAD u drugim zemljama. Između ostalog, stabilnost u arapskom svetu može da naruši informacija o tome da je kralj Saudijske Arabije Abdala pozivao SAD da udare na Iran, kako bi odsekli glavu ovoj zmiji. Povod za zaoštravanje odnosa na Korejskom poluostrvu mogu da budu razotkriveni podaci o tome da su Kina, Južna Koreja i SAD razmatrali plan ujedinjavanja dve korejske države. Ne doprinose miru ni podaci da je Severna Koreja isporučila Iranu 19 raketa, koje mogu da pogode Zapadnu Evropu, a SAD su pristale da isporuče Izraelu avionske bombe za napad na iranske nuklearne objekte.

Vašington je već dao oštru izjavu na račun Vikiliksa. Po mišljenju američkih vlasti, Vikiliks svojim publikacijama potkopava svetsku stabilnost i dovodi u opasnost život i rad američkih diplomata. Objavljeni podaci ne odražavaju zvaničnu politiku SAD.

Svojim komentarom Vašington je faktički priznao da podaci objavljeni na Vikiliksu nisu lažni. I možemo samo nagađati kakve posedice će izazvati aktuelne i sasvim verovatne nove publikacije.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner